Donate? Ano x Ne

12. června 2016 v 15:14 | Lena |  About me
Ahojda.
Dneska pro Vás mám trošku netradiční a vážnější článek, ve kterém bych Vás chtěla zasvětit do jádra problémů, který teď řeším, a ráda bych znala Váš názor a postoj.

↓↓Více v článku↓↓


Jak jste si již mohli přečíst v názvu článku, budeme se zabývat tématem donatů. Když jsem začínala, ani mě nenapadlo, že bych tohle téma někdy mohla řešit. Když mi na podzim, kdy jsem si založila vlastní stránku, přišla první nabídka donatu, odmítla jsem, protože mi to přišlo opravdu trapné brát si peníze od lidí na můj koníček, ale zároveň jsem si řekla, že až mi tuto nabídku dá 5 lidí, že to začnu řešit. No a stalo se tak dřív, než jsem vůbec čekala.

Předem říkám, že nabídky nebyly nijak velké. Jednalo se o částky od 100-350,- (teda za to už se dá něco koupit- paruky, čočky, látky,..), ale ze zahraničí jsem zvyklá na mnohem větší donaty, proto říkám, že mé nabídky nebyly nijak velké oproti nim. Nemůžu ale říci, že by se mi i tyto ,,přivýdělky" (nebo jak to nazvat) nehodily. To hodily, ale pořád je mi hrozně trapné donaty přijímat, protože má práce není zdaleka tak dobrá, jako práce jiných českých cosplayerů a nemyslím si, že si takovouhle Vaší podporu zasloužím.

Z finančního hlediska na to ale koukám trošku jinak. Sama vím, že si penězi nemůžu na záchodě utírat zadek a je to jeden z hlavních důvodů, proč jsem se rozhodla na konci roku svou cosplay činnost ukončit (nebo aspoň hodně dlouho omezit). Kvůli cosplay jsem utrácela všechny své peníze a nebyla jsem schopná si už dva roky našetřit na autoškolu, nový mobil a pár dalších osobních věcí, které bych teď potřebovala. ,,Tak si zařiď brigádu", říkáte si. Ano, o to jsem se tak pokoušela a pořád hledám, ale už třetím rokem mě nechtějí nikde na žádné brigádě přijmout, proto to je se šetření peněz ještě o trošku složitější. Dojemný příběh, který Vás určitě nezajímá, ale chci v tomto článku objasnit všechny situace, kterými si teď procházím a nějak to s cospalyem a tímto tématem souvisí (a taky si hodně z Vás stěžovalo, že jsem neřekla důvod svého rozhodnutí s cosplayem skončit, tak tady ho konečně máte - no money).

No vrátíme se zpátky k těm donatům. Po opravdu hodně dlouhém přemýšlení a debatách s přáteli jsem se rozhodla, že to udělám takto. Nějakým menším donatům začnu být otevřená, ale nevezmu si je jen tak, protože bych byla ráda, kdybyste i Vy něco za ten donate měli. Blíží se cosplay akce a na ty samozřejmě budu tisknout printy různých velikostí a budou k vyzvednutí u mě na akci nebo Vám je mohu poslat i poštou. Za printy si budu účtovat základní částku (tisk, případně náklady na poslání poštou) a když mi budete chtít dát něco málo navíc (samozřejmě nějakou rozumnou částku), tak mi to takhle můžete dát.

Předem říkám, že Vás do toho nenutím! Jen Vám chci říct, že tu tahle možnost bude, a i když mi to bude pořád trapné si ty peníze od Vás brát, už je nebudu odmítat (pokud to bude nějaká rozumná částka). Jak jsem již řekla na začátku, tak jsem si tuto myšlenku nevymyslela sama, ale přivedli jste mě k tomu Vy, takže budu ráda, když se nebudou šířit pomluvy typu ,, Ona se rozhodla, že bude vybírat donaty, aby měla na cosplaye" apod. Ne, začala jsem o tom přemýšlet až po Vašich nabídkách.

Teď je řada na Vás, abyste se k tomu vyjádřili. Budu ráda za každý názor nebo i jen vyplnění ankety pod tímto článkem.

Myslíte si, že tento způsob, který jsem si vybrala, je přijatelný, aby byly všechny strany spokojené?

Děkuji všem, kteří si tento článek přečetli až do konce a případně se zapojili. :)

*Lena <3
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Donaty? Ano x Ne?

Ano
Ne

Komentáře

1 Yuki Yuki | 12. června 2016 v 15:37 | Reagovat

Kdybych já dostala nabídku na donate, také bych nevěděla, zda to vzít nebo ne... Je pravda, že každá koruna pomůže, ale z morálního hlediska by mi také bylo trapně. Řešení v podobě printů za libovolnou částku je určitě skvělý nápad ♥ Nikoho tím do ničeho nenutíš a ten člověk ještě bude mít něco hezkého na památku ^w^ Pokud můžu poradit. V supermarketech tipu tesco, albert a billa berou stále :) Musíš se ale ptát osobně, ukázat, že máš opravdu zájem, jinak ty mršky říkají, že se ozvou, ale neozvou >__<

2 lenacosplayer lenacosplayer | Web | 12. června 2016 v 15:42 | Reagovat

[1]: Vím, že ale i s tímto řešením budou lidi, kteří s tím souhlasit nebudou a vezmou to špatně, proto jsem se snažila říct k tomu co nejvíce a nějak rozumně to vyřešit. Právě, že každá korunka se hodí, ale je to prostě trapné.
Jinak u nás v supermarketech jsem se už taky ptala (máme tu tři), mám tam životopisy a byla jsem tam i osobně,ale pořád tak nějak nic :/ Ale možná teď snad v Kauflandu XDD

3 Juns Juns | 12. června 2016 v 16:09 | Reagovat

Teď mě možná tvoji fans zhejti ale neva. Donate pochopím u lidí co jsou hodně známí a mají víc cosplayu ty jich máš opravdu pár  a jsou sice velmi hezké ale nic extra to taky není, mám tvé cosplaye ráda ale jsem proti :) neber to zle jen trochu jiný názor

4 lenacosplayer lenacosplayer | Web | 12. června 2016 v 16:14 | Reagovat

[3]: Děkuji JunS za názor :) Právě tuhle skutečnost si také uvědomuji. Nemám moc cosplayů, nejsem nijak slavná a známá a mé práce nejsou tak dobré, abych si to zasloužila. Jenže když už se mi ozvalo 5 lidí, opravdu mi to už vrtalo hlavou a radši jsem udělala tento průzkum, abych se finálně rozhodla. Možná to na Advík úplně zruším a na Advík zas budu vyvolávat fotky za pevnou cenu a výš nepůjdu :) Fakt nevím.

5 Ch.A.B. Ch.A.B. | 12. června 2016 v 17:06 | Reagovat

Ahoj Leno, na jednu stranu souhlasím s Juns. Opravdu těch cospleyů nemáš mnoho, ale na druhou stranu je na nich vidět, že jsi do své práce opravdu vložila srdce. Nehledě na to, jaká kouzla dokážeš s parukami. ^^ Pravdou je, že žádný extra a známý cosplayer nejsi, avšak co není může být. Postoj, který jsi k tomuto zaujala, je dle mého taková zlatá střední cesta. Nikoho k ničemu nenutíš a pokud ti někdo bude chtít finančně "vypomoci", tak mu uděláš radost tím, že to přijmeš. Přeci jen tě to zase postrčí o kus dál, napomůže ke zdokonalování, třeba najdeš i novou motivaci pro cosplay- kdo by nechtěl takovým fans dopřád lepší a kvalitnější tvorbu. Je přeci hezké vidět, že tě někdo chce podržet, když už nevíš zdali můžeš jít dál. Jen nezapoměň, co je pro tebe důležitější... dělat něco pro sebenaplnění nebo jen pro uspokojení fanoušků? ;) :D každopádně ti držím palce v tvé další tvorbě

6 lenacosplayer lenacosplayer | Web | 12. června 2016 v 17:15 | Reagovat

[5]: Děkuji i tobě za názor a podporu :) Opravdu jsem se snažila najít nějakou střední cestu,ale ať bych si vybrala jakoukoliv, stejně se to vždy někomu líbit nebude. Proto jsem s tím přišla za Vámi a doufám, že po tomhle si udělám finální rozhodnutí. Taky teda nechci, aby to vypadalo, že dělám cosplay pro fame a pro fanoišky, to rozhodně ne o.O Cosplay je můj koníček a investovat bych si do něj měla sama, ale právě i ta finanční pomoc (i kdyby to bylo 50,-) bude prostě na té tvorbě vidět už jen tím, že ten cosplay by byl třeba dřív. No jak jsem psala, já sama si myslím, že si to nezasloužím, ale je mi trapné tu ,,finanční výpomoc" přijmout, ale i věčně odmítat, když ten ,,donater" je opravdu neodbytný a pak vidím, že se zklamaný z toho, že mě nemůže podpořit :/ Nevim, definitivně se rozhodnu před Advíkem, jak dopadne tento ,,průzkum".

7 Mishi Mishi | 12. června 2016 v 17:19 | Reagovat

Muj nazor na Donaty znas. Podle mne by si je nikdo nemel brat proste jen tak takze za mne donaty Nee. Pokud to beres jako finance za printy ok. Tot muj nazor. Proste mi to prikde ne z pohledu cosplayera ale hlavne tech lidi co ty penize davaji jako placeni v reznictvi za maso. "Um tohle se mi libi zaplatim vic a dostanu hezci kousek." takze asi tak.

8 Aya Aya | 12. června 2016 v 17:26 | Reagovat

Přijde mi jako hloupost, aby taková hezká holka skončila na brigádě za pár šupů v supermarketu. Škoda že nebydlíš v Praze, mohla bys brigádničit u nás, práce je to úplně vysněná (neber to tak, že když jsem narážela na to že jsi hezká, že to je hnedka nějakej bordel nebo takový ty "společnice", bože jen to ne, je to jen hloupý centrum únikovejch her) :D
Jinak k donatu...pls, Jessica Nigri nemá podle mě cosplay, kterej odpovídá originálu (možná tak max tři) a má za Donaty umělý prsa a celkově jí ti pitomci vlastně platí úplně všechno. Podle mě nezáleží na počtu cosplayů, ale na jejich kvalitě. Nevím no, vidím na tvým fb i fotky věcí, u kterejch si stěžuješ, že jsi to pokazila a pod. ale cosplaye máš vždycky hezký, hezčí i než ti armorový nadšenci, protože je máš detailní a 99% věcí na nich odpovídá originálu. Jestli ti lidi nabízejí třeba 100, tak je to ok, nabídne ti takhle 6 lidí a máš najednou na paruku a pak jim ze vděku můžeš něco věnovat (viz jak jsi říkala, printy, nebo ty mašličky, nebo prostě něco malýho) furt je to něco za něco, člověk pak má lepší pocit, když daruje peníze někomu, kdo je využije na něco tak hezkýho, může to pak z části brát jako vlastní úspěch. Za mě ano. Nejsi žádná cosplay lůza, co neumí ani v ruce zašít ponožku, hodně lidí tě ve svém cosplay žebříčku dává mezi první místa. Navíc, je to jejich rozhodnutí, oni ti nabízejí peníze, jim asi chybět nebudou, lepší darovat peníze někomu takhle, než je utratit za blbosti (alkohol, cigára, nebo nikdy nedokončený cosplay), ono možná, kdyby to nebyly peníze, ale materiál, tak by jsi to taky brala jinak. Když někdo nabídne zadarmo metr dva látky, tak já bych nad tím neuvažovala jako nad penězi, které bych měla utratit za něco ke cosplayi, jelikož mi to dal člověk s tímhle úmyslem, ale jako něco, co mi v cosplayování rovnou pomůže.

9 lenacosplayer lenacosplayer | Web | 12. června 2016 v 17:37 | Reagovat

[7]: Nad tímhle jsem sama taky přemýšlela a kdyby mi to nabízeli jen kluci s tím ,,Tady máš 200,- na to,aby jsi dělala cosplay Lucy v Aquarious modu" tak to fakt ne,ale chlap mi nabízel peníze jen jeden, zbylé 4 případy byly holčiny a jejich zprávy byly fakt pěkné a plné podpory a zájmu o mou tvorbu a o to víc mě pak mrzelo, že byly zklamané z mého odmítnutí. Nevim tohle je takový průzkum :) Rozhodně tyto ,,přivýdělky" (fakt nevim,jak to nazvat) nechci brát jen tak a Vám potom za to nic nedát. Ale děkuji za názor Mishi!

[8]: No, nebydlím v moc velkém městě a nejsem jediná, která má problém tu sehnat brigádu. Hodně studentů si tu hledá brigády přes známé a pak to mají celkem easy,ale já nikoho takového prostě nemám, takže mám smůlu. Taky jsem přemýšlela, že půjdu brigádničit do Prahy,ale nevím, u koho bych ty 3 měsíce byla. :(

A děkuji celkově za tvůj názor. Vidím to nějak podobně, ale furt si nejsem jistá. Jak jsem říkala, znám české cospalyery, kteří mají o mnohem lepší tvorbu jak já a nevím o tom, že by jim někdo dal nějaké peníze (to, že o tom nevim,ale neznamená, že tomu tak není). Definitivně se rozhodnu před Advíkem, kde by tahle možnost byla uvedena v chodu poprvé a uvidíme :) Furt mi to ale přijde trošku blbé.

10 Ilayko Ilayko | 12. června 2016 v 18:12 | Reagovat

Já se vyjádřím pouze k otázce brigády. Mě je už 22 chodím na vyšku, kterou si musím sama zaplatit. Studují v Budějovicích a brigád je tu tolik, že není těžké něco sehnat. Doma stejně tak a je to asi 30 000 město, takže podle mého názoru pokud je ti 18 brigádu vždy sezenes, pokud nejsi vybíravá. Call centra, obchody, velký firmy. Pokud ti 18 nebylo chápu to. Jinak je většina děcek lenosna dělat práci co nechtějí, ale práce není vždycky zábava a pokud člověk něco fakt chce práci sežene kdykoliv. Věř mi vím to z vlastní zkušenosti. 😉

11 lenacosplayer lenacosplayer | Web | 12. června 2016 v 18:16 | Reagovat

[10]: I tobě děkuji moc za reakci :) Musím se přiznat, že nevím o všech pracovních příležitostí tady u nás. Každý rok několikrát ročně procházím takové ty nejrušnější a méně rušné ulice,kde jsou různé kavárničky, obchůdky a všechno možné o kterých vím, že by mohli brigádníky přijímat, ale když už to někde vypadá nadějně, nakonec nic a za pár týdnů se dozvím, že to někdo dohodil někomu známému. Rozhodně se nevzdávám!!

12 Toki Sekai Toki Sekai | 12. června 2016 v 18:54 | Reagovat

Nevím teda odkud jsi, ale supermarkety a drogerie nabírají opravdu pořád. Sama pracuji v Rossmanovi. Jinak donaty jsou podle mě každého věc. Pokud ti to lidi budou chtít dát, myslím, že je škoda to odmítat už jen z důvodu, že je zklameš. Sami tě chtějí podporovat a je to jejich rozhodnutí. Navíc když je ještě potěšíš za to printem, tak v tom nevidím problém. :) Není to podle mě tolik o tom, jak moc jsi známá nebo kolik máš cosplayů. Mě se tvá tvorba osobně taky líbí. :)

13 lenacosplayer lenacosplayer | Web | 12. června 2016 v 19:00 | Reagovat

[12]: Děkuji moc i za tvé vyjádření Toki :) Ještě si to promyslím, jak to udělám.

14 Ero Ero | 14. července 2016 v 10:20 | Reagovat

Cosplay je kreativní, zjevně ne laciná záležitost, ne příliš nepodobná jiným, uznávaným uměním. A stejně jakožto jiných umělců, i tvorbu mnou uznávaných cosplayerů chci mít možnost dostatečně ocenit. Nechci, aby se mi s oním oceněním neustále vtírali, ale tu možnost zkrátka mít chci. Nehledě na to, že crowdfunding je efektivní způsob, jak za symbolické částky lze dosáhnout větší rychlosti a kvality.

Při pěti nezávislých ohlasech už není marné nad tím opravdu přemýšlet, jak to lidem umožnit. Printy s "dýžkem" jsou jedna možnost. Mně osobně nezapadají do mé snahy o minimalismus, a navíc na Advyk jet nehodlám, ale proč ne.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama